مبانی و روش های تربیت ۷۴ – رابطه تلاش و تکامل
خانه » مبانی و روش های تربیت » مبانی و روش های تربیت ۷۴ – رابطه تلاش و تکامل

مبانی و روش های تربیت ۷۴ – رابطه تلاش و تکامل

اسفند ۱۳۹۷
51 بازدید
بدون دیدگاه

از دیدگاه اسلام و جهان‏ بینى اسلامى، جهان هستى، جهان حرکت است و همه حرکتها نیز در نظام خلقت به صورت تکاملى تنظیم شده است، زیرا همه چیز به سوى کمال مطلق و کمال بى‏نهایت یعنى خداى متعال در حرکت است.

«اَلا اِلَى اللَّهِ تَصِیرُ الْاُمُور(۲۹۸)، بدانید که همه امور در تغییر و تحول به‏ سوى خدا منتهى مى ‏شوند».

پس، بدیهى است که چنین حرکتى تکاملى باشد.

در جهان‏ بینى اسلامى همه چیز براى انسان آفریده شده است و به انسان منتهى مى‏ گردد و انسان به سوى خدا، یعنى به سوى کمال بى‏نهایت و کمال مطلق در حرکت است و بدیهى است که چنین حرکتى پایان ندارد و کمال‏ جویى انسان در جایى محدود نمى ‏شود. مولوى گوید:

از جمادى مردم و نامى شدم‏

مردم از نامى ز حیوان سر زدم‏

مردم از حیوانى و آدم شدم‏

پس چه ترسم کى ز مردن کم شدم‏

بار دیگر هم بمیرم از بشر

تا بر آرم از ملایک بال و پر

بار دیگر از ملک پران شوم‏

آنچه دروهم تو ناید آن شوم‏

دستورهاى دین مقدس اسلام نیز مطابق نظام آفرینش تکاملى است، زیرا همه قوانین اسلام از طرق خالق صادر شده و لذا اسلام دین تکامل و رشد است و همه برنامه‏ هایش در جهت تکامل انسان تنظیم گردیده و رسیدن انسان به کمال لایق شأنش هدف آفرینش و رسالت پیامبران و منظور اصلى در تربیت اسلامى است.

اسلام انسانها را به سوى تکامل اخلاقى، فرهنگى، سیاسى و اقتصادى فرا مى‏ خواند. اسلام هر حرکت ضدکمال را رد مى‏ کند، همان‏طور که حرکات ضد عدل را رد مى‏ کند.

از نظر اسلام، انسان از چنان لیاقت و استعدادى برخوردار است که مى ‏تواند در اثر آراستن خود به اخلاق الهى، مَثَل خدا و خدانما و خلیفه خدا گردد و وجودش تجلى‏ گاه صفات خدا شود. و همین خصوصیت است که او را بر فرشتگان برترى داده و براى رسیدن به چنین مقامى آفریده شده است.

«وَ اِذْ قالَ رَبُّکَ لِلْمَلائِکَهِ اِنِّى جاعِلٌ فِى الْاَرْضِ خَلِیفَهً(۲۹۹)، یاد آور موقعیى را که پروردگارت به فرشتگان گفت: من در زمین خلیفه‏ اى مى ‏آفرینم…».

 


 ۲۹۸) سوره الشورى، آیه ۵۳.

۲۹۹) سوره البقره، آیه ۳۰. در آینده در بحث «عبادت خدا» راه رسیدن به این درجه و مقام توضیح داده خواهد شد.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود.

*

*

top