مبانی و روش های تربیت ۶۸ – قانون اسباب در قرآن
خانه » مبانی و روش های تربیت » مبانی و روش های تربیت ۶۸ – قانون اسباب در قرآن

مبانی و روش های تربیت ۶۸ – قانون اسباب در قرآن

بهمن ۱۳۹۷
49 بازدید
بدون دیدگاه

در کتاب آسمانى ما قرآن به وجود اسباب تصریح شده و خدا در رابطه با ذى‏ القرنین و قدرت او مى ‏فرماید:

«اِنَّا مَکَّنَّا لَهُ فِى الْاَرْضِ وَ آتَیْناهُ مِنْ کُلِّ شَیْ‏ءٍ سَبَباً(۲۷۶)، ما براى او در زمین امکانات فراهم کردیم و از هر چیز سببى در اختیار او نهادیم..».

و نیز قرآن کریم در داستان بنى ‏اسرائیل که موسى ‏علیه السلام آنها را از سرزمین مصر بیرون آورد و نجات داد و مى ‏بایست با تلاش و جهاد خود سرزمین مقدس را بگیرند، به حاکمیت سنت فوق اشاره فرموده است؛

موسى بن عمران‏ علیه السلام بنى ‏اسرائیل را با شیوه‏ هاى خاصى از مصر بیرون آورد و از رود نیل گذراند و در مسیر سرزمین مقدّس قرار داد. آنگاه به جمعیت فرمان داد: اى قوم من! اکنون باید وارد سرزمین مقدس شوید، که خدا برایتان مقرر و مقدر کرده و عقب ‏نشینى نکنید و گرنه مسیر عزتتان به خسران و ذلت منقلب مى‏ گردد.

بنى اسرائیل در پاسخ گفتند: اى موسى به حقیقت مى‏ گوئیم که در این سرزمین جمعیتى قدرتمند و زورگو و ستم‏ پیشه هستند و ما هرگز وارد این سرزمین نخواهیم شد تا آنان خارج گردند. پس، اگر آنها خارج شدند، ما وارد مى ‏شویم.

در میان آنان دو نفر بودند که از سرپیچى از فرمان موسى و معصیت او هراس داشتند و خدا بر آنان انعام فرموده بود، آن دو نفر به جمعیت خطاب کردند که: علیه ستمگران و جباران سرزمین مقدس از «در» وارد شوید پس، هرگاه شما براى پیروزى از «راهش» وارد شدید، حتماً پیروز خواهید بود و بر خدا توکل داشته باشید، اگر واقعاً ایمان آورده ‏اید(۲۷۷).


  ۲۷۶) سوره الکهف، آیه ۸۴.

۲۷۷) برگرفته از مضامین آیات ۲۱ تا ۲۳ سوره المائده

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود.

*

*

top