مبانی و روش های تربیت ۶۲ – عامل باز دارنده
خانه » مبانی و روش های تربیت » مبانی و روش های تربیت ۶۲ – عامل باز دارنده

مبانی و روش های تربیت ۶۲ – عامل باز دارنده

دی ۱۳۹۷
30 بازدید
بدون دیدگاه

جهاد، عامل مهم تقواى جامعه‏؛ در مقام بیان معناى تقوا توضیح دادیم که تقوى عبارت است از آن حالت پروا و پرهیز که انسان را از بسیارى از انحرافات و لغزشها باز مى ‏دارد. عاملى که این حالت را ایجاد مى‏ کند ممکن است، ترس، شوق، عقل، اطاعت، قدرت خارجى و چیزهایى از این قبیل باشد.

با توجه به حقیقت تقوا و عوامل گوناگون آن باید بدانیم که یکى از عوامل بسیار مهم و مؤثر و قدرتمند و عظیم تقوا، جهاد در راه خداست.

جهاد قوى‏ ترین عامل بازدارنده از انحراف و لغزش‏ها و آشفتگى‏ها و منکرات اجتماعى است و لذا در منابع اسلامى، تقوا به «جهاد فى سبیل الله» معنى شده است.

جهاد حافظ جان و ناموس و اموال است. ملتى که اهل جهاد و مبارزه نباشند جان و مال و ناموسش مورد تعرض قرار مى‏ گیرد. اگر جهاد نباشد، نه دین مردم سالم مى ‏ماند و نه دنیاى آنها بلکه همه دنیا به فساد کشیده مى‏ شود.

قرآن مى ‏فرماید:

«وَ لَوْ لا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَفَسَدَتِ الْاَرْض(۲۶۱)، اگر نبود دفع کردن خدا بعضى مردم را به بعضى دیگر، سراسر زمین فاسد مى‏ شد..».

«وَ لَوْ لا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَهُدِّمَتْ صَوامِعُ وَ بِیَعٌ وَ صَلَواتٌ وَ مَساجِدُ(۲۶۲)، و اگر نبود دفع کردن خدا بعضى مردم را به بعضى دیگر، همه مساجد و معابد و جایگاه‏هاى خداپرستى منهدم مى‏ شد…».

پیامبر گرامى اسلام صلى الله علیه وآله فرموده است: «تمام خیرها در سلاح و زیر سایه سلاح است و مردم را برپا [و سربلند] نمى ‏دارد مگر سلاح…»(۲۶۳).

على‏ علیه السلام مى‏ فرماید: «خدا جهاد را واجب کرده و آن‏را بزرگ دانسته و وسیله نصرت‏ بخشى بر خلق و یارى دین خود قرار داده است و الله نه دین و نه دنیا اصلاح نخواهد شد مگر با جهاد»(۲۶۴).

پس، مطابق گفته قرآن، باید جهاد کرد تا فتنه‏ها ریشه کن گردد(۲۶۵). تنها راه همین است.

از آنچه گفتیم به روشنى استفاده مى‏ شود که جهاد، بهترین حفاظ و بهترین وقایه و بهترین نگهدارنده ارزشها و حافظ دین و دنیاى مردم است.

پس، جهاد قویترین عامل تقوا براى جامعه است. جهاد است که جلوى سلطه دشمن را مى‏ گیرد و مکتب و دین را محفوظ و بر قرار مى‏ دارد. قرآن به مسلمانان تعلیم مى ‏دهد که:

«وَ اَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّهٍ وَ مِنْ رِباطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَ عَدُوَّکُمْ وَ آخَرِینَ مِنْ دُونِهِمْ لا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ یَعْلَمُهُمْ…(۲۶۶)، هرچه در توان دارید بکار گیرید و آنچنان آمادگى براى جهاد داشته باشید که دشمنان خدا و دشمنان خودتان را در حال و آینده که شما نمى‏ دانید کیستند و خدا مى‏ داند، بترسانید…».

«یا اَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قاتِلُوا الَّذِینَ یَلُونَکُمْ مِنَ الْکُفَّارِ وَ لْیَجِدُوا فِیکُمْ غِلْظَهً وَ اعْلَمُوا اَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُتَّقِین(۲۶۷)، اى کسانى که ایمان دارید با کفارى که در کنار شما هستند قتال کنید و باید در شما قدرت و سختگیرى احساس کنند و بدانید که خدا با متقین است».

یعنى انجام این وظیفه نشانه تقواپیشگى است و خدا با تقواپیشگان است.


  ۲۶۱) سوره البقره، آیه ۲۵۱.

۲۶۲) سوره الحج، آیه ۴۰.

۲۶۳) وسائل ‏الشیعه، ج ۱۱، ص ۵، باب پ، حدیث ۱.

۲۶۴) همان.

۲۶۵) سوره البقره، آیه ۱۹۳.

۲۶۶) سوره الانفال، آیه ۶۰.

۲۶۷) سوره التوبه، آیه ۱۲۳.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود.

*

*

top